Mi a sikeres vállalkozók 6 alap tulajdonsága?
Te vajon rendelkezel a sikeres vezetők alap tulajdonságaival?
Egy kis önismeret
Ha sikeressé AKARUNK válni az életben, elengedhetetlenül szükséges, hogy tisztában legyünk magunkkal, a képességeinkkel. Csak így jöhetünk rá, melyek a gyenge pontjaink, pontosan min kell, hogy változtassunk :) A siker szempontjából az egyik legnagyobb jelentőséggel bír az ember személyisége. Ez persze nem azt jelenti, hogy kötelezőszerűen zseninek kell lennünk. A személyiség fejleszthető, a siker pedig tanulható!!!!
Mi is a személyiség?
Definícó: Száraz és unalmas. Mára több elfogadott meghatározás is vonatkozik erre a szóra. A lényeg ami mindegyikben benne van, , hogy a személyiség, különböző testi és lelki tulajdonságok dinamikus és egységes egésze -, amely az egyes embert megismételhetetlenné teszi, megkülönbözteti másoktól, meghatározza a viselkedését és gondolkodását.
A személyiség kifejezés a latin persona szóból származik. A persona eredetileg azt az álarcot jelentette, amit az ókori színházban a színészek viseltek, később a szerepre, majd magára a szerepet játszó színészre értették. A szó mai jelentését a felvilágosodás korában szerezte.
A személyiség, az amitől én én vagyok, te pedig te vagy! ☺
A személyiség fontosabb összetevői:
- Életműködés, fiziológia: a szervezet működésének összhangja.
- Szükségletek: a cselekvés mozgatórugója.
- Érdeklődés: gondolkodási irányunkat határozza meg. (vállalkozói szellem, művészi hajlam.)
- Attitűd: a beállítottságunkat tükrözi a hivatásérzet, küldetéstudat.
- Temperamentum, azaz vérmérséklet. Derűs-szomorú, sikerorientált.
Lássuk, milyen személyiség típusokat ismerünk?
- vérmérséklete szerint az embereket az alábbi csoportokba sorolhatjuk:
• Szangvinikus vérmérséklet: Ő a tipikus szalmaláng típus. Gyorsan kialakuló erős érzelmei, hamar véget érnek. Nagyon nyitott emberek emiatt gyakran meg is sérül a lelkük. Igazán kedves, beszédes ember, tele életkedvvel :)
• Kolerikus: gyorsan kialakuló, tattós érzelmei vannak, amelyek cselekedeteiben is azonnal megnyilvánulnak. Következetes, erős emberek ők, időnként kissé féktelenek, kiegyensúlyozatlanok.
• Melankolikus: Az örök töprengő, visszahúzódó, folyamatosan szomorú típus. Érzelmei lassan alakulnak ki viszont tartósak.
• Flegmatikus: Érzelmi élete többnyire sekélyes. Heves érzelmi megnyilvánulásokra szinte képtelen. Lassú, lomha típus.
- Most nézzük meg, hogyan csoportosíthatjuk a személyiséget a környezetével való kapcsolata alapján :)
•Extrovertált: Ők a gyorsan reagáló, szereplésre vágyó, önmagukat szívesen megmutató emberkék. Kezdeményező és barátkozó típusok, de hamar megunják az éppen aktuális helyzetüket, és megújulási lehetőségek után néznek. Emiatt nem kitartó, nem hűséges emberek. Hajlamosak a felszínességre. A szorongást hírből sem ismerik. Gyorsan vonják magukra a figyelmet. Remek szervezők, de a végrehajtás, az aprólékos munka nem az erősségük. Jó érzékük van az emberek meggyőzéséhez.
• Introvertált Gátlásos, tartózkodó, megfontolt, nem kezdeményező típus. Váratlan helyzetekben, új kapcsolatokban, kockázatvállaláskor erősen szorong. Nem szereti a változásokat, kitartó és hűséges. Nem eléggé vállalkozó szellemű, ragaszkodik a megszokotthoz, gyakran aggodalmaskodik.
• Érzelmi-indulati: Ő a tipikus hangulat ember, aki döntéseit érzelmi alapon hozza, indulatai erősen befolyásolják. Könnyen csap át ellentétes érzelmekbe, és azok meg is látszanak rajta. Konfliktusait mindig erős érzelmekkel éli meg. Érzelmi alapon befolyásolható, például a reklámok nagy hatással vannak rá.
• Racionális: Józan döntéshozó, igazi pókerarc fazon J. Rideg. A logikára épít, szereti a kiszámíthatóságot. Érzelmileg nem lehet rá hatni, érdekei előbbre valóak. Nem könnyen sértődik meg. Gyorsan átlátja a gazdasági összefüggéseket, csak észérvekkel lehet meggyőzni.
Most, hogy tisztába jöttünk a személyiség típusokkal, nézzük meg a lényeget! Milyen tulajdonságokkal bír egy sikeres vállalkozó?
Nagyon sokan, sokféleképpen próbálták már összeállítani azoknak a jellemzőknek a listáját, amelyekre a vállalkozónak szüksége van a siker eléréséhez. Általános egyetértés azonban nem alakult ki. Az egyes emberi tulajdonságok eltérő hangsúllyal kerülnek szóba a különböző tanulmányokban.
A sikeres vállalkozó hat alaptulajdonsága
Jó gyakorlati érzék: Nagyon fontos, hiszen ennek segítségéve tudjuk megkülönböztetni a lényegtelentől a lényegest. A jó gyakorlati érzékkel rendelkező ember Képes a bonyolultabb problémát is leegyszerűsíteni, s kihámozni belőle a számára fontosat.
Önállóság: Az önállóság azért fontos, mert kell, hogy hideg fejjel tudjunk mérlegelni és határozottan dönteni. Az önálló ember meghallgatja mások véleményét, ad is rájuk, de nem hagyja magát befolyásolni.
Kíváncsiság: Minden vállalkozónál elengedhetetlen, hogy fogékony legyen minden iránt. Ne az események után kullogjon, hanem aktív részese, akár formálója legyen. Nyitott szemmel kell járnia, mert a nagy "lehetőség" sohasem tálcán érkezik. Tanulmányoznia kell más üzletemberek sikereinek és bukásainak okait, hogy okulhasson azokból.
Állhatatosság: nem elég a "nagy" ötletre rátalálni, minden buktatón, kudarcon, sikeren és sikertelenségen keresztül kell megküzdeni érte.Könnyen, gyorsan meggazdagodni ritkán és keveseknek sikerül tisztességes úton; vagy ha mégis, általában az sem tart sokáig. Sokkal célszerűbb a kitartó. állhatatos munka.
Kreativitás: A kreatív ember képes az egészen újszerű problémák átlátására, eredeti megoldások kitalálására. Ő az a típusú személyiség, akinek mindig van legalább "száz" jó ötlete, sziporkázik, s szinte ömlenek belőle a legképtelenebb gondolatok. Ha ezt a tulajdonságát ötvözni tudja kitartó munkával és állhatatossággal, akkor szinte bármire képes.
Amire ezeken kívül nagy szükség van az a hit önmagadban és abban, amit csinálni szeretnél.
Nos? Te melyik típusba tartozol?
Mely képességeknek vagy birtokában?
Miben kell változnod?
Ha szeretnél változtatni és úgy érzed, hogy segítségre van szükséged (természetesen nem kerül semmibe) keress a facebookon :)
És ne feledd minden egy gondolattal kezdődik!